Autor Wątek: Olej - temat rzeka  (Przeczytany 15604 razy)

Offline beny

• Klakier
  • Motocykl: 1050/Sport
  • Miejscowość: Przysucha
Odp: Olej - temat rzeka
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Wrzesień 2015, 14:43:33 »
W tym sezonie, niestety dopiero tak późno, przesiadłem się z MOTULA 5100 na Liqu Moly 10w40 i kolosalnie poprawiła się praca skrzyni biegów, nie mówiąc już o tym, że motula musiałem dolewać setkami na 1kkm, a puki co po przejechaniu na LM 2,5kkm nie ma takiej potrzeby.
Triumph Tiger 1050
HONDA XR 400

Offline WieRcik

• Stary kocur
  • Urodziłem się zmęczony żyję żeby odpocząć
  • Miejscowość: HoLLyCity
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Wrzesień 2015, 01:51:57 »
A nie mówiłem  :D :D Także lej do Sprinta i ogień na tłoki  >:D >:D
Triumph Tiger 885 T400
Triumph Sprint 955i

Offline mario

• Top Cat
  • Miejscowość: kąty opolskie
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Wrzesień 2015, 08:55:36 »
ja też odradzam motula, teraz mam castrola i skrzynia lepiej pracuje.

Offline RoboBat

• Klakier
  • Miejscowość: Piła
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Wrzesień 2015, 22:41:02 »
Którego liqui moly lejecie? Bo ja właśie dziś na półsentetyku mobila stwierdziłem minimalny stan po około 2tys, a skrzynia też mi dziwnie na nim chodzi. Mam wrażenie,  że bieg po wbiciu wchodzi nie do końca. Dopiero gwałtowne puszczenie sprzęgła w czasie zmiany powoduje taki stuk jakby bieg się dobił i zaskoczył na 100%. Na razie dokupię jeszcze tego mobila na dolewkę a wiosną zaleje tego waszego liqui skoro taki dobry. Znalazłem na stronie intercarsu jakiś ale ma jaso MA2 czego producent nie zaleca. A tak na marginesie to poziom oleju sprawdzacie na wkręconym czy wykręconym bagnecie?

Offline pomyslek1979

• Stary kocur
  • Motocykl: 955i
  • Miejscowość: Kup medalik u mnie a będzie ci dobrze w trumnie CZĘSTOCHOWA
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Wrzesień 2015, 22:47:21 »
Wykrecasz przecierasz szmatką wkładasz wyjmujesz i masz :)

Offline beny

• Klakier
  • Motocykl: 1050/Sport
  • Miejscowość: Przysucha
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Wrzesień 2015, 23:08:31 »
W/g instrukcji należy wkręcić bagnet do końca, apotem dopiero sprawdzić stan.
Triumph Tiger 1050
HONDA XR 400

Offline ODKRYWCA

• Stary kocur
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Wrzesień 2015, 23:14:36 »
Dokładnie ja pisze Beny! Swoją drogą szkoda , że Triumph zrezygnował z okienka, pewnie z uwagi na koszty. W 885i sprawdzenie poziomu to bajeczka właśnie przez okno. Wiele innych marek też tak ma a w 995i się uwstecznili.

Offline RoboBat

• Klakier
« Odpowiedź #22 dnia: 20 Wrzesień 2015, 08:34:59 »
Sposób o którym pisze Pomysłek widziełem kiedyś na youtubie i też jest dobry. Tylko wtedy przy pełnym stanie czyli przy wlanych 4 litrach masz górną  kreskę z tych dwóch co są po środku skali bagnetu, co po wkręceniu  daje stan końcówki skali tuż pod przejście płaskiej części bagnetu w rozszerzający się stożek. I tak właśnie miałem zalane ok 2000 km temu, a teraz mi stan opadł do tej górnej kreski w środkowej części skali. Reasumując wykorzystując sposób pomysłka mam teraz minimalny stan, czyli dolną kreskę w środkowej części skali, ale tak dla jasności nie jest to jeszcze końcówka bagnetu. I teraz zgłupiałem bo nie wiem czy już czas robić dolewkę czy nie.

Offline hynas

• Klakier
  • Motocykl: 1200 XcX
  • Miejscowość: Poddębice
« Odpowiedź #23 dnia: 20 Wrzesień 2015, 09:27:29 »
Szczerze mówiąc też za bardzo nie rozumiem tych oznaczeń na bagnecie.
Ale jak dobrze pamiętam w manualu jest aby sprawdzać na wkręconym bagnecie.

Offline RoboBat

• Klakier
« Odpowiedź #24 dnia: 20 Wrzesień 2015, 12:20:48 »
Czyli do której kreski maksymalne powinien być zalany olej przy wkręconym bagnecie? Za dużo wiadomo nie dobrze, za mało bardziej się grzeje. W serwisówce jest to jakoś niejednoznacznie opisane.

Offline pomyslek1979

• Stary kocur
  • Motocykl: 955i
  • Miejscowość: Kup medalik u mnie a będzie ci dobrze w trumnie CZĘSTOCHOWA
« Odpowiedź #25 dnia: 20 Wrzesień 2015, 12:46:28 »
Ja też już zglupialem jak ma to być prawidłowo
Czy jak jest za dużo w silniku oliwy to źle? ???

Offline ODKRYWCA

• Stary kocur
« Odpowiedź #26 dnia: 20 Wrzesień 2015, 13:11:55 »
4 litry oleju to wchodzi w fabryce i taki wynik podaje serwisówka bo inny być nie może. Silnik jest nowy - SUCHY!!!- przy kolejnej wymianie zawsze pozostaje stary olej w ilości około 0,5 L. Pozostaje on na ścianach silnika, w kanałach olejowych i innych zakamarkach. Jeśli ktoś wlał 4L jak w serwisówce przy wymianie oleju to bankowo stan jest za wysoki o te około 0,4-05L. Łatwo to sprawdzić choć to daje tylko około 200ml - po zlaniu oleju włączyć silnik na 1 s tak aby pompa podała ciśnienie, poleci właśnie z kanałów olejowych te około 200ml. Róznie mechanicy podchodzą do tego, jedni tego nie zalecają z uwagi na chwilowy rozruch bez ciśnienia smarowania inni twierdzą, że tylko wtedy zlewa się cały stary przepracowany olej z silnika nie mieszając tych np. 200ml z nowym świeżym olejem.

Offline RoboBat

• Klakier
« Odpowiedź #27 dnia: 20 Wrzesień 2015, 14:45:19 »
Z tym 0,5 l to przesadziłeś. Na ściankach pozostaje co najwyżej film olejowy, to w zależności od temperatury oleju i czasu spuszczania jakieś 30-50 ml + ewentualne zakamarki. Ale nie ważne. Ważne jaki powinien być maksymalny stan na bagnecie tuż po zalaniu, bo z serwisówki jednoznacznie tego się nie dowiemy.

Offline ODKRYWCA

• Stary kocur
« Odpowiedź #28 dnia: 20 Wrzesień 2015, 15:31:24 »
RoboBat bądź precyzyjny... nie napisałem tylko na ściankach. Głównie kanały olejowe + reszta, o której napisałem. Nie ma w tym co napisałem wielkiej przesady jakieś 100 - 150ml przedział błędu. Zmieniałem olej w tych silnikach pewnie z lekko ponad 20 razy więc mogę sobie pozwolić na precyzję oceny. Spuść olej do końca a potem odpal go na sekundę to pogadamy ile oleju zostaje w silniku po normalnym spuszczeniu.

Offline hynas

• Klakier
  • Motocykl: 1200 XcX
  • Miejscowość: Poddębice
« Odpowiedź #29 dnia: 20 Wrzesień 2015, 16:05:18 »
Jeżeli już to fabryka leje 4,3 l. do suchego silnika
Przy wymianie z filtrem lejemy 4,0 l.
Nikt jednak nie napisał jak prawidłowo odczytać się z bagnetu, z dwóch kresek czy max. mamy na zwężeniu taka jakby kropka ?