Autor Wątek: Azja Środkowa 2018 - z pasażerem  (Przeczytany 5799 razy)

Offline pawel

• Stary kocur
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: inny motocykl
  • Miejscowość: Wrocław
Azja Środkowa 2018 - z pasażerem
« dnia: 16 Listopad 2018, 10:01:28 »
Wyjazd do Azji Centralnej chodził mi po głowie od bardzo dawna. Wszystko zaczęło się w 2012 kiedy mój dobry znajomy   wrócił z Pamiru.  Potem była  książka Sambora o tym jak (z)jadł Marco Polo, następne  relacje, rozmowy z osobami które tam były no i snucie planów takiego  wyjazdu z osobami które podobnie jak ja tam nie były a pojechać zawsze chciały.

Pod koniec 2017 mój kumpel Jurek, mówi tak:

- Znajomy  szuka chętnych na wyjazd do Azji, cena niekomercyjna, może byś pojechał?

No i wtedy się zaczęło. Zaczęło się planowanie, zbieranie kasy, sprzętu, informacji, słowem wszystkiego co pomoże przejechać przez "dzikie kraje"

cdn...
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2020, 10:28:56 wysłana przez pawel »
Happiness is a way of travel not a destination ...

Offline intruz

• Top Cat
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 800 XC/XCx
  • Miejscowość: Lębork
Odp: Azja Środkowa 2018 - z pasażerem
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Listopad 2018, 10:52:14 »
Prolog obiecujący....czekamy na dalszą część  :D
LS 650/VS1400/XL1200C/FLSTN/ WR250R / XT660R / TT 800 XCx - AJP PR7

Offline pawel

• Stary kocur
  • Opinia +0/-0
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Listopad 2018, 10:55:32 »
Nasza podróż zaczęła się 3 sierpnia. Najpierw autem z Wrocławia  do stolycy a następnie aeroplanem do Kijowa, gdzie mieliśmy nie całą godzinę na  przesiadkę do samolotu którym dolecieliśmy do Almaty w Kazachstanie.

Moi "towarzysze" czyli mój syn Kuba (śpi), Jurek, Herr Flick i Rolo

Na lotnisku dołączają Wujek, Wojtek, Maras, Marcin i Piotrusz.

Do Almaty dolatujemy w środku nocy. Do rana musimy czekać na drugą część naszej ekipy która  leciała przez  Moskwe.

CDN ...

Offline pawel

• Stary kocur
  • Opinia +0/-0
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Listopad 2018, 10:57:32 »
Źle się wyświetlają zdjęcia, prawa strona jest zasłonięta, żeby zobaczyć całe trzeba trzeba użyć suwaka na dole postu. Może Administracja coś by zrobiła w temacie dopasowania?

Offline pawel

• Stary kocur
  • Opinia +0/-0
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Listopad 2018, 11:45:32 »
Dzień pierwszy

Po wylądowaniu samolotu z Moskwy byliśmy w komplecie, w sumie "było nas"  dziesięć motocykli i cztery auta 4x4. Z racji tego że pojazdy odbieraliśmy z ciężarówki w Bishkeku musimy przedostać się do Kirgistanu. Odległość 230 km pokonaliśmy dwoma busami. W stosunku do europy różnica czasu wynosi 5h więc w czasie tej podróży wszyscy nadrabiali braki w spaniu. Granicę pomiędzy Kazachstanem a Kirgistanem trzeba było przejść na piechotę, dobrze że mieliśmy tylko bagaże podręczne. Po kirgiskiej stronie kupiliśmy tutejsze karty SIM, parę piw i wolnym tempem ruszyliśmy dalej.

Trasa

You are not allowed to view links. Register or Login

Podróż busem kosztowała koło 10 EUR od osoby. Jak się później okazało zdarli strasznie nas no ale skąd mogliśmy wiedzieć jakie są stawki   ;D

Granica

Motocykle miały być gotowe do drogi ale po przyjeździe okazało się że wszystko jest proszku więc na dobry początek trzeba się  było zabrać za robotę   ;D

Do każdego motocykla trzeba było zamontować przednie koło i pokolei zdjąć z lory

Przyszła w końcu kolej na mojego Triumpha

Jak już wszystkie motocykle stały na kołach trzeba było się przepakować, zostawić to co zostaje i zabrać to co jedzie. Zajęło to masę czasu a do tego było gorąco.

Najcięższa w stawce była chyba Honda Varadero Marasa   ;D

Po zmroku wszystkie motocykle i auta były gotowe do odjazdu,

Ruszyliśmy z bazy transportowej po zmroku mając parę kilometrów do hotelu. Ulice miasta nie są oświetlone więc jest ciemno jak u murzyna w Senegalu  Ruszam ze świateł, jedynka, dwójka prędkość dochodzi o 40 km/h i motocykl zwalnia, szarpie, wciskam sprzęgło dodaje gazu silnik wkręca się normalnie, puszczam sprzęgło i powyżej 40 km/h znowu to samo. Zjeżdżam na pobocze, wszyscy pojechali ja nie mam wbitego adresu hotelu, jest ciemno, jesteśmy zmęczeni  i jest gorąco - jednym słowem  jest super!

Ktoś zauważa że mnie nie ma więc stają na poboczu. Dojeżdżam jakoś do nich ale nie  mogę jechać więcej niż 40, nie mam przyśpieszenia a na ulicy ponuje wolna amerykanka. Pierwsza myśl - paliwo. Po zalaniu świeżej  86 oktanowej benzyny jedyne co się zmieniło to doszły klepiące zawory, reszta bez zmian. Nie wiem jak na to wpadłem ale wyłączyłem ABS i kontrole trakcji i wszystko wróciło do normy. Winny był czujnik ABS w przednim kole który nie został prawidłowo dokręcony  po zamontowaniu koła. A myśli miałem wisielcze

Do hotelu docieramy bez większych problemów, nie licząc błądzenia w zaciemnionym mieście. Ten dzień kończy się w barze gdzie Wujek zaprawił nas wszystkich koniakiem o barwnej nazwie Bishkek który jak się później okazało towarzyszył nam przez cały wyjazd  IooI

Tips

Karta SIM na tydzień bez limitu rozmów wewnątrz kraju i  internetem to koszt 3$, benzyna jakieś 0,5$ za litr, hotel że śniadaniem, ubikacją i prysznicem 20$. bez problemu można się dogadać po rosyjsku, są bankomaty, można płacić kartą, w sklepie są snickersy i marsy a gaz do palnika można kupić w wędkarskim. Ludzie mili i przyjaźni.

Dolary na wymianę warto mieć ale tylko "big head" czyli te nowe. Dziady w kantorach niechętnie biorą stare "little head" i małe nominały

Offline chudy1982

• Top Cat
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 955i
  • Miejscowość: Wasilków
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Listopad 2018, 12:39:07 »
Gruba wyprawa.
Gratuluje i zazdroszczę ;)
Patrzę że braliście ciężarówkę z Kontakt'a z Ostrowca.

Offline pawel

• Stary kocur
  • Opinia +0/-0
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Listopad 2018, 15:39:41 »
Gruba wyprawa.
Gratuluje i zazdroszczę ;)
Patrzę że braliście ciężarówkę z Kontakt'a z Ostrowca.

Taka tam, wycieczka ;)
Ciężarówka była z Ostrowca chyba

Offline pawel

• Stary kocur
  • Opinia +0/-0
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Listopad 2018, 15:51:40 »
Dzień drugi

Poranek był słoneczny.  Zaraz po śniadaniu temperatura zaczyna coraz bardziej doskwierać więc  uwijamy się żeby jak najszybciej wyjechać z miasta. Pierwszy plan zakładał że wyjedziemy z Bishkeku zaraz po odebraniu motocykli, czyli dzień wcześniej, ale z racji nie przygotowania motocykli do podróży  przez przewoźnika ten pomysł upadł. W sumie to dobrze bo  wszyscy nadrobili braki w spaniu. Przed wyjazdem żegnamy się z grupą 4x4 z którą pojechał jeden motocykl, więc zostaje nas dziesięć z dziewięcioma motocyklami. Po drodze kupujemy gaz do kuchenek w sklepie wędkarskim, wymienimy pieniądze na inne pieniądze  i wyjeżdżamy przez zatłoczone ulice z miasta. Bishkek to stolica Kirgistanu, prawie milionowe miasto w którym nie ma nic ciekawego do zobaczenia. Kierujemy się na wschód, w stronę jeziora Issyk Kul położonego na wysokości przekraczającej 1600 mnpm. Mamy   do przejechania niecałe 300km drogą publiczną, na której panuje spory ruch, trwają remonty, na poboczach odbywa się handel a policji z radarami jest masa. Jezioro objeżdżamy od południa gdzie jest "dziko" , podobno na północy są hotele i  pensjonaty więc odpuszczamy.

Trasa

Przed wyjazdem dzielimy się na dwie grupy żeby nie jechać w peletonie. Mamy do "dyspozycji" dwie nowe Afryki, dwie stare, F700GS, F800GS, KTM 640 ADV, Varadero i ja z Kubą na Triumph.

Pierwsza "wpadka" ;)

Na nocleg wybraliśmy plaże. Z racji tego że było to niedzielne popołudnie nad brzegiem było sporo ludzi. Zrobiliśmy spore poruszenie.

TIps

W sytuacji kiedy policja z jakiegoś powodu zatrzymuje Cię na drodze a jedzie Was kilkoro to staje tylko pierwszy reszta jedzie dalej. Jeśli staną wszyscy to jest duża szansa policjant będzie chciał ukarać wszystkich za to samo przewinienie np za dużą prędkość. Lepiej jest jak zapłaci zatrzymany a reszta się zrzuci na ten mandat.

Druga sprawa to warto wyrobić sobie w Polsce międzynarodowe prawo jazdy ktore kosztuje 30 PLN. W razie zatrzymania lub kontroli pokazujemy tylko ten dokument. Jeśli policjant uprze się że zatrzymuje dokument np na czas przewiezienia kasy z bankomatu, to zostawiamy mu na zawsze tą książeczkę i jedziemy dalej, niech sobie ma.

Warto też mieć przygotowany dla policjanta pusty lub prawie pusty portfel w celu pokazania swojego ubóstwa.  Dla uwiarygodnienia wkładamy stare karty płatnicze  ;D

Offline pawel

• Stary kocur
  • Opinia +0/-0
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Listopad 2018, 16:05:35 »
три

Po porannej toalecie wykwintne śniadanie serwuje sklep spożywczy. Wystrój sklepów i sposób wyeksponowania towarów to temat na oddzielny wątek :D

Największym problemem okazuje się brak kawy, zwykłej czarnej ropy do obudzenia. Jest herbata, cola, fanta sprite a kawy nie ma. Zjadamy lepioszkę z czymkolwiek , to taki tradycyjny okrągły chleb ktory w momencie dostawy jest czerstwy , popijając red bullem i ruszamy w stronę kopalni złota Kumtor. Wyrobiskiem zarządza kanadyjska firma Cameco Corp której 16% należy do rządu Kirgistanu. Po zjechaniu z asfaltu na szuter okazuje się że pomimo luźnego podłoża droga jest szeroka, równa i co chwile zraszana woda z jeżdzących polewaczek. Po tej drodze kursują amerykańskie MAC'i ciągnące naczepy. Wjeżdżamy na ponad 4 mnpm. TO takie szutrowe Stelvio :D

Trasa

Ciąg dalszy tego dnia wkrótce ...
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2018, 16:22:25 wysłana przez pawel »

Offline Marttino

• Moderator forum
  • Stary kocur
  • Opinia +5/-2
  • Motocykl: 1200 XcX
  • Miejscowość: ŁÓDŹ/ROKICINY
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Listopad 2018, 17:13:04 »
 Super  !ww!

Offline metalmaster

• Stary kocur
  • Opinia +0/-0
  • Miejscowość: Łódź
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Listopad 2018, 17:20:23 »
i to jest wyprawa o- -o

Offline max71

• Stary kocur
  • Opinia +0/-0
  • Miejscowość: Tarnobrzeg
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Listopad 2018, 18:50:32 »
 !ww!

karson

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Listopad 2018, 20:22:20 »
Czytam i obserwuję, obserwuję i czytam o/^
 D_o Paweł
Napisz coś więcej o plecaczku, połknął haczyk  ;) ;D

Offline intruz

• Top Cat
  • Opinia +0/-0
  • Miejscowość: Lębork
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Listopad 2018, 20:46:00 »
Napisz coś więcej o plecaczku, połknął haczyk  ;) ;D

Też jestem bardzo ciekaw i chciałem o to samo zapytać,  jakie były syna wrażenia ?
« Ostatnia zmiana: 17 Listopad 2018, 10:27:21 wysłana przez intruz »
LS 650/VS1400/XL1200C/FLSTN/ WR250R / XT660R / TT 800 XCx - AJP PR7

Offline zibibb

• Świeża krew
  • *
  • Opinia +0/-0
  • Miejscowość: Wilkowice/Bielsko-Biała
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Listopad 2018, 07:21:30 »
Super wyprawa, jak sie tygrysek sprawdził?

Wysłane z mojego BV6000 przy użyciu Tapatalka