Autor Wątek: Sprzęgło, skrzynia?  (Przeczytany 822 razy)

Offline maciekmisi

• Świeża krew
  • *
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 800
  • Miejscowość: Warszawa
Sprzęgło, skrzynia?
« dnia: 24 Lipiec 2021, 17:14:01 »
Czesc, ostatnio mam takie obiawy:
- zdarzyło mi się ze trzy razy, że przy zmianie biegu z 3 na 4 wskoczył bieg neutralny. Po ponownym wrzuceniu wskoczyła czwórka
- trudniej jest mi na światłach z 1 na 2 znaleźć luz
- wariuje momentami wskaźnik biegu na komputerze, ma np. opoznienie; jak mam luz na wywietlaczu nie zawsze świeci się kontrolka. Zmieniłem czujnik biegu na inny uzywany i bez zmian
- na biegu jalowym, przy postoju, po wciśnięciu biegu rosną mi obroty nieznacznie, ale dźwięk silnika wyraźnie się zmienia.
Przebieg 31000. Te objawy są z sobą powiązane? Macie jakieś pomysły?

Offline PETER

• Stary kocur
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 1050/Sport
  • Miejscowość: pruszków
Odp: Sprzęgło, skrzynia?
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lipiec 2021, 21:57:12 »
warto skontrolowac układ sprzegła

Offline maciekmisi

• Świeża krew
  • *
  • Opinia +0/-0
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lipiec 2021, 20:22:49 »
Rozkręciłem i bez zdejmowania sprzęgła zobaczyłem, że brakuje sprężynki od mechanizmu zmiany biegów (nie tej zielonej, tylko tej wzdłużnej0.  Zdjąłem sprzęgło i diagnoza się potwierdziła.

1. Czy ta sprężynka może być przyczyną moich objawów?
2. Czy wymieniać też tę zieloną sprężynkę, która pozycjonuję mechanizm zmiany biegów? - z tego co czytam też często pęka. Trzeba wyjąć mechanizm - trochę więcej roboty.
3. większy element sprężynki (zdjęcie) zawieszony na szczęście był na bolcu. ale urwanej części (zakładam w kształcie litery U) nie ma. Bawić się w wyławianie z miski czy odpuścić? Macie jakąś metodę inną oprócz demontażu miski? Zanurkowałem magnesikiem, który miałem, ale nie znalazłem.
3. Grubość całego stoku płytek ciernych i gładkich jest w normie (42.1), ale te gładkie mają luz poprzeczny (ruszają się na boki po założeniu na kosz sprzęgła) - wymienić je? widzę, że jest zamiennik TRW.
4. Ostatnie pytanie zdjęcie "sprężyny tył" - zakładam, że to ok, że tylko 2 sprężyny są napięte, a przy pracy sprzęgła dopiero wtedy pozostałe się napinają?

Sorki jeśli pytania elementarne, ale robię to pierwszy raz :)

Offline Mavick

• Klakier
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 800 Xc
  • Miejscowość: Kraków
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Lipiec 2021, 23:01:26 »
Ad 1. Może...
Ad 2. Na twoim miejscu zostawiłbym jak jest. Tak samo często jak nie częściej odpada ten bolec który trzyma sprężynę. Jest on za bardzo podcięty przy styku z ramieniem i nie wytrzymuje naprężeń. Teraz aby w całości pozbyć się problemu musiałbyś wymienić sprężynę i ramię z bolcem ( lub poprawić fabrykę czyli wytoczyć i zaprasować nowy bolec).
Ad 3 i 4. nie wiem więc nie pomogę

Offline andbold

• Klakier
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: inny motocykl
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Lipiec 2021, 20:23:40 »
Może nie dopychasz biegu do końca, ja tak miałem jak gumkę miałem wytartą w yamasze. Po wymianie gumki i podregulowaniu dzwigni ilość fałszywych neutrali bardzo spadła.

Offline JaGrab3

• Sierściuch
  • **
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 800 XR /XRx
  • Miejscowość: KRK
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Lipiec 2021, 13:18:22 »
Kurcze, mi się nie udało jeszcze wpaść w fałszywe neutrale, ale może mam za mały staż, bo dopiero 3k km....
Ogar 200>Simson S51>Mz 150>Mz 251>Yamaga XT>BMW F650>Kawasaki Versys 650>Tiger 800

Offline maciekmisi

• Świeża krew
  • *
  • Opinia +0/-0
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Sierpień 2021, 23:17:09 »
Jestem po naprawie, w połowie zeszłego tygodnia. Udało mi się znaleźć części (pęknięta sprężyna, podkładka, nakrętka) w Polsce, więc po 2 dniach miałem u siebie. Po wymianie pękniętej sprężynki wszystkie objawy wymienione w pierwszym poście ustąpiły. Trochę zabawy było z wyłowieniem kawałka sprężyny. Spuściłem olej i magnesem przeniosłem kawałek sprężyny z dolnej części miski w okolice korka spustu oleju - stamtąd chwytakiem magnetycznym wyłowiłem od strony sprzęgła. Zmiana biegów po naprawie - jak w nowym moto :) PETER - dzięki za rozmowę!

Offline PETER

• Stary kocur
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 1050/Sport
  • Miejscowość: pruszków
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Sierpień 2021, 17:44:21 »
no to super wazne że działa jak fabryka chciała ,a co sie nauczyłeś to twoje

Offline JaGrab3

• Sierściuch
  • **
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 800 XR /XRx
  • Miejscowość: KRK
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Wrzesień 2021, 08:48:27 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Jestem po naprawie, w połowie zeszłego tygodnia. Udało mi się znaleźć części (pęknięta sprężyna, podkładka, nakrętka) w Polsce, więc po 2 dniach miałem u siebie. Po wymianie pękniętej sprężynki wszystkie objawy wymienione w pierwszym poście ustąpiły. Trochę zabawy było z wyłowieniem kawałka sprężyny. Spuściłem olej i magnesem przeniosłem kawałek sprężyny z dolnej części miski w okolice korka spustu oleju - stamtąd chwytakiem magnetycznym wyłowiłem od strony sprzęgła. Zmiana biegów po naprawie - jak w nowym moto :) PETER - dzięki za rozmowę!
Wrzuć namiast jakie części i gdzie zanabyłeś.
Ogar 200>Simson S51>Mz 150>Mz 251>Yamaga XT>BMW F650>Kawasaki Versys 650>Tiger 800