Autor Wątek: Regulacja zaworów. Robil ktoś?  (Przeczytany 3318 razy)

Offline RoboBat

• Klakier
  • Miejscowość: Piła
Regulacja zaworów. Robil ktoś?
« dnia: 09 Sierpień 2015, 22:05:25 »
Witam wszystkich. Interesuje mnie temat regulacji zaworów. Co muszę zakupić aby się do tego fachowo zabrać (rękami mechanika)? Poprzedni właściciel szczery do bólu powiedział mi, że przy motorze nie robił nic poza wymianą oleju i to nie co roku bo mało jeździł (jakieś 200 - 300 km rocznie- taki niedzielny motocyklista). Stwierdził, że skoro wszystko działa to lepiej nie grzebać bo można tylko popsuć. Wobec tego wszystko teraz muszę robić ja. Choć wolę tak, niż żeby mnie czarował, że wszystko zrobił a tak naprawdę nie zrobił i bym tak jeździł w błogiej nieświadomości i zarzynał sprzęt. Zacząłem ten wątek bo wydaje mi się, że spod zbiornika dochodzi mnie odgłos takiego cykania po przekroczeniu 4000 obrotów. Czy to może być klepanie zaworów? Wydaje mi się, że zawory powinno być słychać niezależnie od prędkości obrotowej silnika. Tak czy owak regulację planuję zrobić, bo kto wie kiedy była ostatni raz robiona. Będe wdzięczny za wszelkie porady w tym temacie.

Offline ODKRYWCA

• Stary kocur
Odp: Regulacja zaworów. Robil ktoś?
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Sierpień 2015, 21:06:00 »
RoboBat nie obraź się ale jeśli ty dajesz do mechaniora moto na wymianę płynu chłodniczego to nie bież się za zawory. Poza tym cykanie przy 4000tyś. obr. to szacun za słuch lub świetny tłumik bo tiger przy tej prędkości obrotowej nieźle hałasuje. Zawory słychać głównie na wolnych obrotach bo tylko wtedy następuje brak synchronizacji krzywka = zawór poprzez płytkę zaworową a co za tym idzie wyłapywania luzów zaworowych. Triumph to piękny motor ale regulacja zaworów to wkur.. robota i tu przedobrzyli angole. Odkręcenie świec, głowicy (wcześniej demontaż zbiornika i podłączeń), pomiar w szczytowych położeniach, odkręcenie wałków (najlepiej zapisując wcześniej jaki luz na jakiej krzywce-zaworze bo jak się pomylisz cała robota psu na budę), zdjęcie szklanek, pomiar płytek (można przekładać zamiennie co pozwala w niektórych sytuacjach na oszczędności) dobór płytek według pomiarów luzów zaworowych, montaż w odwrotnej kolejności. Potrzebne płytki wcześniej nie wiadomo jakiej grubości, nowa uszczelka choć co niektórzy przy braku przerwań walą starą + silikon wyskotemp. klucz dynamometryczny bez którego się nie bież do roboty, serwisówka (momenty dokręceń) i całe mnóstwo rzeczy o których zapomniałem a które trzeba mieć w swoim warsztacie. Powodzenia ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Offline RoboBat

• Klakier
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Sierpień 2015, 07:13:46 »
Na wolnych obrotach żadnych dziwnych odgłosów nie słychać. A co do regulacji to ja tego nie będę robił, bo nie mam ani warsztatu ani cierpliwości. Pytam bo chce dostarczyć mechanikowi wszystko co potrzebne do tego zabiegu. Serwisówkę mam więc o uszczelce i płytkach już sobie doczytałem. Właśnie co do tych płytek ma sporo pytań. Z twojego postu wynika, że najpierw trzeba rozgrzebać moto, żeby te płytki obadać i zamówić nowe o odpowiedniej grubości. Z tego wynika, że wiąże się to z bliżej nie określonym przestojem, co mi się średnio podoba, czyli jest robota na zimowe wieczory. Po drugie skąd wziąć te plytki? Serwis? Inter Cars? Może mają gdzieś je od ręki? Czy jakieś uniwersalne są? No i ile to wszystko kosztuje? Może jeszcze jakieś sugestie od ludzi, którzy mają to już za sobą.

Offline ODKRYWCA

• Stary kocur
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Sierpień 2015, 21:47:40 »
Każdy mechanior od moto ma zapas płytek o różnej grubości więc nie ma przestoju ale jemu zakup większej ilości się zwróci. Samemu się nie opłaca bo oryginał 1szt. to około 60zł a czasami wystarczy kupić 1-2 szt. a reszta luzów jest kasowana w wyniku zamian płytek miejscami. Oryginały kosztują podobnie jak te do japańców. Tu nikt koła od nowa nie wymyślił. Jeśli mechanior coś będzie kręcił o płytkach to znaczy , że gówno się zna i gówno ma w garażu. Płytki kupisz nawet na allegro nie ma z tym problemu ale faktycznie z uwagi na żadną różnicę w cenie poczekałbym jeśli nie słychać mocno zaworów do końca sezonu i spokojnie zamówił oryginały w InterCars.

Offline WieRcik

• Stary kocur
  • Urodziłem się zmęczony żyję żeby odpocząć
  • Miejscowość: HoLLyCity
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Sierpień 2015, 23:36:57 »
ODKRYWCA Ty to potrafisz człowieka zmotywować , jest zapał kupi dobry chincki pilnik i doszlifuje. ;D ;D
Triumph Tiger 885 T400
Triumph Sprint 955i

Offline ODKRYWCA

• Stary kocur
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Sierpień 2015, 19:02:50 »
Wiercik a ja myślałem, że się obraziłeś na forum bo tak rzadko czytam twoje cierpkie żarty. Brakowało mi ich ;) ;) ;) A swoja drogą nowy kolega pyta widać, że może pobładzić, po co mają go mechanicy z bożej łaski robić w trąbę. Jak czytam ale sam też mam wielu kumpli, którzy moto daja tylko do serwisu a potem rzucają kur.. jak zostali w najlepszym razie skrojeni cenowo a w najgorszym jeszcze moto spier.. Może na zlocie się odwdzięczy i wypiję browar za free :) :) :)

Offline tigerplock

• Sierściuch
  • **
  • Miejscowość: Płock
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Sierpień 2015, 23:06:07 »
jako ze mam swój serwis podpowiem iż regulować można poprzez podtaczanie gniazd, to jednak się wiąże z demontażem głowicy i grubszym remontem, co przy 86000 km chyba jednak mnie nie ominie, wtedy luz można kasować na starych płytkach piłujac trzonek zaworowy , ja zauważyłem ze płytki w oryginale występują do grubości 2,850 mm powyzej tej wartości raczej polecam remont:))

Offline RoboBat

• Klakier
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Sierpień 2015, 15:46:45 »
Odkrywca jesteś w porządku - masz u mnie browca.

Offline ODKRYWCA

• Stary kocur
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Sierpień 2015, 20:24:56 »
RoboBat tylko pijemy przy Wierciku, żeby mu ślina ciekła ;) ;) ;)

Offline WieRcik

• Stary kocur
  • Urodziłem się zmęczony żyję żeby odpocząć
  • Miejscowość: HoLLyCity
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Sierpień 2015, 11:14:23 »
Ja nie piję bo po alkoholu jestem łatwy a wy jakoś tak dziwnie na mnie patrzycie i mogła by mnie dupa boleć   :o A co do mojej bytność na forum to ostatnio mam sporo kłopotów w domu i doskwiera mi chroniczny brak czasu.
Triumph Tiger 885 T400
Triumph Sprint 955i

Offline CINU

• Top Cat
  • Motocykl: 955i
  • Miejscowość: Kętrzyn
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Luty 2018, 11:08:11 »
Witam.
Przy okazji serwisu okazało się, że muszę skorygować luzy zaworowe. Pogrzebałem trochę w poszukiwaniu płytek i okazało się, że taka sama średnica jest min w: FORD FOCUS 1.2-1.4 16V ZETEC oraz  TOYOTA 2.0-3.0 2VZE,3SFE,5SFE,7MGE,4AF,4EFE.
Finalnie znalazłem firmę (sieć) która ma płytki pasujące do naszych sprzętów po 17PLN z wymiarami co 0,05mm.
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline ODKRYWCA

• Stary kocur
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Luty 2018, 11:32:58 »
 D_o

Offline karson

• Moderator forum
  • Stary kocur
  • Miejscowość: Częstochowa
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Luty 2018, 16:35:48 »
Takie same płytki ma Yamaha FJ1200 i XJR 1200
Płytki dostępne w Larsonie i chyba nawet tańsze, a jak jeszcze ktoś ma upust to ho ho  ;D
« Ostatnia zmiana: 23 Luty 2018, 17:21:25 wysłana przez karson »
FJ 1200 , TDM 850 , Tiger 955i

Offline Stubin

• Stary kocur
  • Motocykl: 885(i)
  • Miejscowość: Warszawa
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Luty 2018, 21:55:23 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Takie same płytki ma Yamaha FJ1200 i XJR 1200
Płytki dostępne w Larsonie i chyba nawet tańsze, a jak jeszcze ktoś ma upust to ho ho  ;D

W Larssonie wchodzisz na kartę interesującej Cię płytki dotyczącej danego modelu np. Tiger 955i i w dolnej części masz zakładkę "pasuje do". Klikasz i masz całą listę modeli motocykli w których są takie same płytki. Ta opcja dotyczy większości części eksploatacyjnych i niekiedy może okazać się, że np. Ducati ma tarcze od Yamahy, które na rynku są o połowę tańsze    :D

Offline karson

• Moderator forum
  • Stary kocur
  • Miejscowość: Częstochowa
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Luty 2018, 22:28:15 »
Wszystko co Napisałeś jest zgodne z prawdą  ;) :)
FJ 1200 , TDM 850 , Tiger 955i