Autor Wątek: Zagotowany płyn chłodniczy  (Przeczytany 462 razy)

Offline Bart Si

• Świeża krew
  • *
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 800
  • Miejscowość: Chorzów
Zagotowany płyn chłodniczy
« dnia: 03 Październik 2022, 16:17:23 »
Drodzy, włączyłem wczoraj Tigera 800 na około 40 minut w garażu. Po tym czasie gdy wyłączyłem silnik usłyszałem bulgotanie i z rurki w okolicy stopki zaczął lecieć ciepły płyn chłodniczy. Mocno mnie ta sytuacja zaniepokoiła i szukam przyczyny takiej sytuacji. Na tą chwilę wyczytałem że potencjalnymi przyczynami może być korek chłodnicy nie trzymający ciśnienia w układzie chłodzenia, nie otwierający się termostat a także jakość samego płynu chłodniczego. Proszę podpowiedzcie czy zdarzyła się Wam lub słyszeliście o takiej usterce i jej przyczynach?? Pacjent z przebiegiem 11 tys km O.O. Dodam że gdy wyłączałem silnik na wyświetlaczu temperatura silnika nie była wskazana jako max, brakowało jednej kreski.

Offline max71

• Stary kocur
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 1200 XcX
  • Miejscowość: Tarnobrzeg
Odp: Zagotowany płyn chłodniczy
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Październik 2022, 18:59:44 »
może być korek , nie może być jakość płynu , nie może być termostat bo temp. miałeś niską , może być również za wysoki poziom płynu w zbiorniczku i nadmiar po zagrzaniu wylał się  o/^

Offline Bart Si

• Świeża krew
  • *
  • Opinia +0/-0
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Październik 2022, 23:12:53 »
You are not allowed to view links. Register or Login
może być korek , nie może być jakość płynu , nie może być termostat bo temp. miałeś niską , może być również za wysoki poziom płynu w zbiorniczku i nadmiar po zagrzaniu wylał się  o/^
Wielkie dzięki za Twoją odpowiedz max71. Podpowiedz co w takim razie powinienem w pierwszej kolejnosci teraz zrobić? Liczylem na to że do wiosny moto juz bedzie przygotowany ale czuję że muszę to ogarnąć przed snem zimowym.
Przyszedł mi do głowy jeszcze wentylator jako przyczyna usterki.

Offline MichalB

• Świeża krew
  • *
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 800 Xc
  • Miejscowość: Siedlce
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Październik 2022, 14:39:53 »
oj mi sie wydaje ze jak  leje z korka chłodnicy to powinno lać  sie troche wcześnie niż przy stopce, a raczej  przed filtrem oleju powinna byc plama w garazu ;) nic nie było grzebane wcześniej?

Offline Bart Si

• Świeża krew
  • *
  • Opinia +0/-0
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Październik 2022, 11:42:01 »
oj mi sie wydaje ze jak  leje z korka chłodnicy to powinno lać  sie troche wcześnie niż przy stopce, a raczej  przed filtrem oleju powinna byc plama w garazu ;) nic nie było grzebane wcześniej?

MichalB dzięki za odpowiedź. Myślę że z korkiem chłodnicy nie chodzi o to że przepuszcza płyn tylko że nie trzyma ciśnienia co powoduje że płyn wcześniej zaczyna wrzeć co powoduje wywalenie płynu przez wężyk przelewowy. Grzebane nic nie było.

Offline PETER

• Stary kocur
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 1050/Sport
  • Miejscowość: pruszków
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Październik 2022, 19:40:01 »
może warto zacząć od sprawdzenia poziomu płynu w CHŁODNICY nastepnie w zbiorniczku ,warto sprawdzić czy układ jest nie zapowietrzony,wentylator ,włącznik wentylatora tu przydaje sie komputer

Offline Bart Si

• Świeża krew
  • *
  • Opinia +0/-0
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Listopad 2022, 17:12:51 »
może warto zacząć od sprawdzenia poziomu płynu w CHŁODNICY nastepnie w zbiorniczku ,warto sprawdzić czy układ jest nie zapowietrzony,wentylator ,włącznik wentylatora tu przydaje sie komputer
W zbiorniku stan na zimnym silniku to 1/3 powyżej minimum. Wentylator działa. Zauważyłem jednak że uruchamia się gdy silnik jest już ciepły a po jakimś czasie wentylator się wyłącza pomimo tego że temperatura wciąż wzrasta i wtedy silnik grzeje się już bardzo mocno.

Offline PETER

• Stary kocur
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 1050/Sport
  • Miejscowość: pruszków
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Listopad 2022, 20:46:46 »
no to sprawdź poziom płynu w chłodnicy wyglada na zapowietrzony układ