Autor Wątek: Nocny atak spamu  (Przeczytany 4102 razy)

Offline Marzka

  • Administrator
  • Top Cat
  • *****
  • Wiadomości: 473
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 955i
  • Miejscowość: Poznań
Nocny atak spamu
« dnia: 26 Sierpnia 2016, 09:31:39 »
Hej,

informacyjnie: w nocy mieliśmy na forum nieproszonego gościa. Prawdopodobnie była to próba pharmingu. Pseudo-użytkownik o nazwie d4r3kczy  zaspamował nam dużą część forum (ponad 50 postów!) w tym przekierowywał do podejrzanych stron. Tej nocy zaatakował też kilka innych forów, działał o tej samej porze w kilku miejscach.

Konto zostało usunięte.

Żeby uniknąć podobnych ataków zmieniłam zasady rejestracji - każde nowe konto będzie wymagało mojej akceptacji. W ten sposób będę mogła poddać wstępnej ocenie czy nowo zarejestrowane konta są bezpieczne.

Jednocześnie zrobiłam dodatkowy backup użytkowników forum, w razie gdyby wyparowało wszystko - mam do Was kontakty.

Offline biblo

  • Stary kocur
  • *****
  • Wiadomości: 2 838
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: inny motocykl
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Nocny atak spamu
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Sierpnia 2016, 09:58:09 »
Hmm... ale czy taka ręczna akceptacja jest konieczna? Ja osobiście nie lubię takich for/forów ;) bo z reguły zajmuje to ileś czasu, trzeba czekać, nie można od razu zacząć korzystać, czytać, pisać, itd. Mnie zdarzyło się, że potwierdzenie rejestracji trwało tak długo, że w końcu zapomniałem, że się zarejestrowałem  8)

Jeśli adminów jest dużo, to może nie jest to problem, ale w naszym przypadku zastanowiłbym się nad tym rozwiązaniem. W internecie liczy się tu i teraz, ludzie nie chcą czekać...

A że pojawiają się takie ataki... no cóż, zdarza się... i rola adminów polega również na "sprzątaniu" takiego bałaganu  ;D

Ja bym zostawił tak, jak było, ale jak zwiększy się liczba forumowiczów, to dodał kolejnego admina.
Pozdrawiam,
Jacek
_______________________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650A V-Strom|TEx XC + Honda Forza 350|

Offline Marzka

  • Administrator
  • Top Cat
  • *****
  • Wiadomości: 473
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 955i
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Nocny atak spamu
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Sierpnia 2016, 10:15:22 »
Ja też wolę gdy nie jest konieczna akceptacja ze strony admina..tym bardziej jeśli go nie znam ;)) W naszym przypadku proponuję takie rozwiązanie świadomie - bo wiem, że jestem ;)

A tak serio - bez obaw, czytam pocztę bardzo systematycznie. Żaden nowy mi nie umknie.

Zdaję sobie sprawę z tego, że taka rolą admina jest także sprzątanie spamu. O ile sam spam jest bezpieczny. Wystarczy że klikniesz w samego posta i przypadkowo w linka jaki zamieścił - możesz puścić z dymem całe forum. Zapewne nikt w nie będzie klikać w nic podejrzanego, ale czasem wiadomość wyglada całkiem poprawnie a niesie ze sobą pogrom.

W każdym razie zobaczmy jak dużo i jak często nowych kont będzie się rejestrowało, a teraz przeczekajmy falę ataków. Na próbę.

Offline kamil

  • Stary kocur
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: inny motocykl
  • Miejscowość: Płock
Odp: Nocny atak spamu
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Sierpnia 2016, 10:55:59 »
Mnie taka forma rejestracji nie przeszkadza (już teraz  ;D)  A tak na poważnie, to nie sądzę, żeby to komuś kto chce być na tym forum przeszkodziło w czymkolwiek. Znacznie gorzej dla Marzki - będzie trochę jak by na full time. Jeśli to wytrzyma to wg mnie najpewniejsze rozwiązanie.

karson

  • Gość
Odp: Nocny atak spamu
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Sierpnia 2016, 13:35:44 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Hmm... ale czy taka ręczna akceptacja jest konieczna? Ja osobiście nie lubię takich for/forów ;) bo z reguły zajmuje to ileś czasu, trzeba czekać, nie można od razu zacząć korzystać, czytać, pisać, itd. Mnie zdarzyło się, że potwierdzenie rejestracji trwało tak długo, że w końcu zapomniałem, że się zarejestrowałem  8)

Jeśli adminów jest dużo, to może nie jest to problem, ale w naszym przypadku zastanowiłbym się nad tym rozwiązaniem. W internecie liczy się tu i teraz, ludzie nie chcą czekać...

A że pojawiają się takie ataki... no cóż, zdarza się... i rola adminów polega również na "sprzątaniu" takiego bałaganu  ;D

Ja bym zostawił tak, jak było, ale jak zwiększy się liczba forumowiczów, to dodał kolejnego admina.


Dokładnie tak, olewam takie fora w których muszę czekać na "ruch" administratora  >:(
I dziwi mnie trochę fakt, że na tym forum jest tylko jeden administrator.

Offline strażowy

  • Stary kocur
  • *****
  • Wiadomości: 1 751
  • Opinia +0/-0
  • był Tiger 955i...jest VFR 1200 cross-tur :)
  • Motocykl: inny motocykl
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Nocny atak spamu
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Sierpnia 2016, 13:57:36 »
You are not allowed to view links. Register or Login


Dokładnie tak, olewam takie fora w których muszę czekać na "ruch" administratora  >:(
I dziwi mnie trochę fakt, że na tym forum jest tylko jeden administrator.

....a ja wprost przeciwnie

mnie też dziwi wiele rzeczy ale świadomie dokonuje wyboru co mi pasuje a co nie.
Moim skromnym zdaniem ułatwiona procedura logowania to w konsekwencji wiele "pustych" miejsc które tylko na moment są wykorzystane bo np ktoś się nudził i przez przypadek natrafił na link......jeśli komuś zależy żeby dotrzeć do wiedzy zgromadzonej przez forum lub sam chce się wypowiadać bo ma osobiście sprzęt lub doświadczenie ( oby wnoszące coś do tematu )  to nie będzie zniesmaczony tym że otrzyma dostęp do zasobów z lekkim poślizgiem  - żeby było jasne, poślizg to wg mnie kilka -kilkanaście godz ).

Nie wiem jak inni, ja bardziej stawiam i JAKOŚĆ a nie ILOŚĆ....przy braku tech.problemów ze strony administracyjnej, wolę  "ludzką" weryfikację.
Marzka  opisała kwestię ewentualnych zagrożeń w przyszłości - może warto się dodatkowo zabezpieczyć ? bo "Polak mądry po szkodzie.." -a nie musi tak być  ;D

ps  ilość administratorów....hmmm...dobrze że w ogóle  jest  >:D
« Ostatnia zmiana: 26 Sierpnia 2016, 13:59:52 wysłana przez strażowy »
Pozdrawiam z Poznania

Offline Marzka

  • Administrator
  • Top Cat
  • *****
  • Wiadomości: 473
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 955i
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Nocny atak spamu
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Sierpnia 2016, 13:58:25 »
Mylisz się karson - administratorów na forum jest dwóch (fakt, jeden jest bardziej czynny :p ) ale chyba przyznasz, że taką rolą nie rzuca się na lewo i prawo?

Póki co dla bezpieczeństwa forum i Waszych kont będzie tak, jak wspomniałam w pierwszym poście. Nie jest to moja fanaberia, na codzień mam do czynienia z podobnymi historiami więc naprawdę wiem co mówię.

Nie rozumiem tylko czym się martwią ci, którzy już na forum istnieją :) Kwestia wszak dotyczy nowych kont, sprawdźmy najpierw ile tych kont będzie się rejestrować i czy na pewno nadążę je akceptować?  :P Jeśli nie sprawdzi się to rozwiązanie to wrócimy do pierwszego.

Czy sam fakt, że wstałam o drugiej w nocy tylko po to żeby zadziałać  - nie świadczy o tym że nowe konta nie będą czekały tygodniami na akceptację?
« Ostatnia zmiana: 26 Sierpnia 2016, 14:00:25 wysłana przez Marzka »

Offline kamil

  • Stary kocur
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: inny motocykl
  • Miejscowość: Płock
Odp: Nocny atak spamu
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Sierpnia 2016, 14:01:05 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Czy sam fakt, że wstałam o drugiej w nocy tylko po to żeby zadziałać  - nie świadczy o tym że nowe konta nie będą czekały tygodniami na akceptację?


Like

Offline strażowy

  • Stary kocur
  • *****
  • Wiadomości: 1 751
  • Opinia +0/-0
  • był Tiger 955i...jest VFR 1200 cross-tur :)
  • Motocykl: inny motocykl
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Nocny atak spamu
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Sierpnia 2016, 14:06:40 »
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Czy sam fakt, że wstałam o drugiej w nocy tylko po to żeby zadziałać  - nie świadczy o tym że nowe konta nie będą czekały tygodniami na akceptację?


Like


i znowu uważam wprost przeciwnie :  TO  AKURAT MI SIĘ BARDZO NIE PODOBA   >:D >:D >:D.......... ale to zupełnie inna bajka ,a skoro temat poważny to już nie kłapię ^-^
Pozdrawiam z Poznania

MaG

  • Gość
Odp: Nocny atak spamu
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Sierpnia 2016, 14:40:46 »
Co do rejestracji nowych użytkowników, to wydaję mi się że powinna ona być zautomatyzowana.
W dzisiejszych czasach mało kto lubi czekać na e-mail z aktywacją dłużej niż kilkanaście minut.

A może są jakieś lepsze zabezpieczenia podczas rejestracji. Np. pytanie wymagające poszukania wiedzy w sieci.
1. Od jakiego roku są wytwarzane Tigery?

Z drugiej strony wiem (osobiście doświadczyłem) że Marzka ma coś nie tak z zegarem i zawsze jest chętna żeby pomóc w sprawach związanych z forum.

 

Offline Marzka

  • Administrator
  • Top Cat
  • *****
  • Wiadomości: 473
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 955i
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Nocny atak spamu
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Sierpnia 2016, 15:23:10 »
You are not allowed to view links. Register or Login
A może są jakieś lepsze zabezpieczenia podczas rejestracji. Np. pytanie wymagające poszukania wiedzy w sieci.
1. Od jakiego roku są wytwarzane Tigery?

na szybko nie ma takiej opcji, poza tym jeśli atak jest zaplanowany i nie idzie z automatu -  to i tak to obejdzie. W każdym razie pomyślę jeszcze nad rozwiązaniem innym niż obecne...tymczasowe :P

Obiecuję

Offline Arek

  • Top Cat
  • ****
  • Wiadomości: 437
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 800
  • Miejscowość: Szamocin
Odp: Nocny atak spamu
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Sierpnia 2016, 21:44:09 »
Szczerze nie mam nic przy tego rodzaju formule rejestracji. Jak komuś zależy to poczeka ;)
Jestem laikiem, więc tylko pytam z ciekawości, rejestracja typu "wybierz trzy obrazki na których jest np. trawa nie są bezpieczne?
Arek
kawasaki er5/ suzuki bandit 600s/ dl 1000/ tiger 800

Offline Marzka

  • Administrator
  • Top Cat
  • *****
  • Wiadomości: 473
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 955i
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Nocny atak spamu
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Sierpnia 2016, 09:15:47 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Szczerze nie mam nic przy tego rodzaju formule rejestracji. Jak komuś zależy to poczeka ;)

Bez obaw, nie poczeka długo ;)

You are not allowed to view links. Register or Login
Jestem laikiem, więc tylko pytam z ciekawości, rejestracja typu "wybierz trzy obrazki na których jest np. trawa nie są bezpieczne?
Arek

Captcha jak każda inna.  Tego typu sposoby zabezpieczenia są popularne (przez to też nietrudne do obejścia). Zresztą i my mamy taki mechanizm (przypięty do wyszukiwarki)


Offline Marzka

  • Administrator
  • Top Cat
  • *****
  • Wiadomości: 473
  • Opinia +0/-0
  • Motocykl: 955i
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Nocny atak spamu
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Grudnia 2016, 20:37:36 »
Dla niedowiarków /zainteresowanych - podaję przykład próby ataku jednego ze znanych spamerów, nadużywających swojej obecności na forach, blogach itp. Próba rejestracji tego konta na naszym forum miała miejsce wczoraj w nocy:

Konto o nazwie Albertkaf i uroczym adresie mailowym: wielkitest@narzesyodzywka.pl. Tutaj można obejrzeć jaki jest aktywny:

You are not allowed to view links. Register or Login

IP z jakiego rejestrował się u nas - też pasuje.

Godzina ataku: 03:57

Offline ODKRYWCA

  • Stary kocur
  • *****
  • Wiadomości: 1 415
  • Opinia +0/-0
Odp: Nocny atak spamu
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Grudnia 2016, 08:59:29 »
Ludziska o co wam chodzi, za darmo, o każdej porze dnia i nocy ktoś prowadzi dla nas forum, pilnuje, czuwa i eliminuje śmieci z sieci, dzięki forum znamy się, gadamy, kupujemy, sprzedajemy, uczymy się wzajemnie na bazie wymiany doświadczeń a wam nie styka, że ktoś przy rejestracji trochę poczeka i trochę będzie sprawdzony???!!!! Marzka BARDZO DOBRZE, ŻE PRZESIEWASZ NOWYCH SZCZEGÓLNIE TYCH CO WPISUJĄ SIĘ PO WIELU FORACH, UDAJĄ MĘDRCÓW MOTORYZACJI, NAJCZĘŚCIEJ ZAGLĄDAJĄ KILKA RAZY I SŁUCH PO NICH GINIE. Tak jak napisał kolega wyżej stawiajmy na jakość nie na ilość.